Něco o Nele

Pro začátek něco oficiálního:

Nela alias Dafné Velký Dar je fenka plemene Český strakatý pes, s černožlutobílým zbarvením a krátkou srstí.
Narodila 17.9.2005 poblíž Heřmanova Městce v chovatelské stanici Velký Dar a jejími rodiči jsou Asta Tyrkys a Asko Velký Dar.

V oušku má vytetované registrační číslo 792.

Od 6.11.2005 má trvalé bydliště v Dejvicích.

Neliny výsledky z výstav

A jaká je Nela doopravdy?

Představte si rovnici o spoustě energie, mnoha strakatých flíčcích, dvou bystrých a lišáckých očíček, zvídavém čumáku, dlouhém jazyku a čtyřech šikovných nohou, jež velmi slušně zvládají i balancování na dvou, a asi spoustě dalších neznámých věcí, které ještě ani neznáme a už asi tušíte, jaká je naše Nela…

Asi by se slušelo napsat, že Nela má typickou povahu strakáče, ale v něčem se přeci jen liší. Je pravda, že je to takový náš veselý smíšek, který vymýšlí, čím na nás vyzraje…
Ale taky dokáže být pěkně paličatá a docela cílevědomě si prosazuje právě to, co chce (a ne nějaký přiblblý pokyny těch blbců, co táhne za sebou na vodítku).
Nela je zkrátka to, čemu my doma říkáme „voráchlá“ – prostě ráda zkouší, co si může dovolit, jak na lidech, tak na svých psích kamarádech. Takže skáče na hlavu nejen nám, když si jde lehnout do postele, ale taky vlčákům, pitbulteriérům i jezevčíkům, které potkáme. Trochu respektu má z ridgebacků, když je potká ve psí školce, protože jsou přece jen o něco větší a rychlejší.

Nejvíc a nejlíp se vyřádí s jinými strakáči, což obnáší spoustu běhání, válení se po zemi, vrčení a Nelino oblíbené postavení, v němž chňape po tom, kdo zrovna leží pod ní. Strakatá procházka je zaručený recept, jak ji utahat nejen na cestu domů, kterou zásadně celou prospí, ale i na další den.

Nela už se pomalu stává mladou psí slečnou. Trochu se zklidňuje a dokonce začíná poslouchat. Takže už je to taková napůl řízená psí střela – jak by řekli kvalitativní výzkumníci, záleží na kontextu.